EADVN3

بیلبوردها تابلوهای بزرگ تبلیغاتی هستند که نزدیک بزرگراه‌ها و خیابان‌ها نصب می‌شوند و در دید سرنشینان اتومبیل‌ها و عابران پیاده قرار می‌گیرند. یکی از ابزارها و رسانه‌های کمپین‌های بازاریابی استفاده از المان‌های تبلیغات محیطی است که بیلبورد یکی از مهمترین آن‌ها محسوب می‌شود. بیلبوردها در میدان‌ها، اماکن تجاری، روی بالن‌ها، روی هواپیماها یا اتوبوس‌های شهری وجود دارند و در منظر دیدگان ظاهر می‌شوند.

یلبوردی تاثیرگذار است که تصویری واضح، جذب کننده و به یاد ماندنی باشد. در طراحی بیلبوردها به این باید توجه کرد که پیام کمپین بازاریابی شما را به خوبی منتقل کند چرا که به معنای شعار اصلی شما شناخته می‌شود. تاثیرگذاری بیلبورد در صورتی عملی است که این بیلبوردها در مدت ۷ تا ۱۲ ثانیه باید دیده شوند و خارج از این محدوده تا حدودی تاثیرگذاری خود را از دست می‌دهد. تعداد کلمات هم در بیلبورد مهم است و بهتر از بیشتر از شش هفت کلمه در شعار تبلیغاتی کمپین بازاریابی شما به کار نرود و منطقا در بیلبورد باید نام و لوگوی برند شما به صورت مشخص حضور داشته باشد. در بیلبوردها تصاویر از کلمات مهم‌تر هستند و برای معرفی برند و محصولتان هرچقدر کلمه کمتر و تصویر حس‌برانگیزتر باشد بهتر است.

همانطور که گفته شد بیلبوردها در مکان‌های مختلف و به اشکال مختلف در همه جا دیده می‌شوند. این اشکال می‌توانند به صورت چاپی یا نقاشی شده روی دیوارها باشد، می‌تواند طراحی تخت و ساده باشد یا سه بعدی. بیلبوردها می‌توانند در شب نور پشت صفحه داشته باشند یا در آن‌ها عناصر متحرک به کار گرفته شود و یک آگهی می‌تواند در همه‌ی این بسترها به صورت همزمان هم حضور داشته باشد. قانون «یک آگهی، یک ایده» امروزه در تمام حوزه‌های تبلیغاتی حاکم است.

بیلبوردها هم بنابر ابعاد و اندازه و مکانی که در آن قرار دارند قیمت گذاری می‌شوند و معمولا به صورت ماهیانه اجاره داده می‌شوند. بیلبوردهای بزرگ‌تر ویژگی‌های بیشتری دارند و به دلیل عظمتی که دارند تاثیرگذاری طولانی تری خواهند داشت اما مکان جای‌گیری بیلبورد هم مهم است. یک بیلبورد بزرگ وسط کویر لوت چه تاثیری دارد؟ بنابر میزان تردد و ترافیک منطقه که به نشانه تعداد بازدید بیشتر است قیمت بیلبورد را تعیین می‌کند. در بحث کمپین بازاریابی همه به دنبال ارتباط با بازدیدکنندگان و کاربران بیشتر است و بازاریابان مناطقی که بیشترین پتانسیل را دارد شناسایی می‌کنند.

یکی از مزیت‌های بیلبوردهای تبلیغاتی خصوصا برای کمپین‌های بازاریابی سادگی شناخت آن‌هاست. مردم به راحتی با بیلبوردها ارتباط برقرار می‌کنند و پیامی را به صورت دیداری با حداقل کلمات دریافت می‌کند. از طریق همین پیام‌ها به صورت تصویری و در ابعاد بزرگ می‌توان به اهداف عبوری و کسانی که در منطقه اطراف بلیبورد زندگی می‌کنند دست یافت و این رویه به برندینگ بسیار کمک می‌کند. بیلبوردها برای افزایش شناخت نام برند و یادآوری آن بسیار مفید هستند چرا که در کمترین زمان ممکن پیام را به ذهن مخاطب منتقل می‌کنند و پیامی که از این طریق در ذهن ثبت شود به همین راحتی‌ها از بین نمی‌رود.

یکی از کمترین مزیت‌های بیلبورد برای یک کمپین تبلیغاتی همین تاثیرگذاری در کمترین زمان است. گفته شد پیامی که از این طریق در ذهن ثبت شود به همین راحتی‌ها از بین نمی‌رود. بازدید کنندگان هنگام توقف در ترافیک‌ها یا پشت چراغ قرمزها یا عابران هنگام عبور از خیابان‌ها به اطراف نگاه می‌کنند و اگر در همین مدت کوتاه نظرشان به تبلیغی جذب شود مانند تصویری از آنچه حس می‌کنند در ذهن خود قائل می‌شوند. این نوع بازدیدکنندگان به همین علت نرخ تبدیل بالاتری دارند و این همان هدف کمپین‌های تبلیغاتی است. کسانی که از طریق این نوع تبلیغات به سراغ محصولات و خدمات می‌روند با احتمال بیشتری به دنبال خرید یا سفارش هستند چرا که تاثیر بیشتری پذیرفته‌اند و خود پس از این تاثیرگذاری به سراغ شما می‌آیند.

پیام بیلبوردها می‌توانند خیلی گسترده به کار گرفته شوند و در پخش تلوزیونی به صورت ویدئویی و در رادیویی به صورت صوتی به کار روند. استفاده از بیلبوردها برای تبلیغات می‌تواند به صورت هوشمند و با توجه به منطقه باشد. به عنوان مثال در خروجی یا ورودی شهرها دور از ذهن نیست که با تبلیغات رستوران‌ها و اماکن توریستی و تفریحی مواجه شویم. مردم خیلی از اطلاعات را نمی‌توانند جمع آوری کنند و این بلیبوردها بهترین کمک برای شناسایی اماکن توریستی و استفاده از خدمات شهری است. در کمپین بازاریابی شناخت بازار هدف بسیار مهم است و تبلیغات دیجیتال خیلی به آن کمک می‌کند بیلبوردهای تبلیغاتی هم پس با توجه به مکان نصب انتخاب شوند تا هوشمندانه تر پیام خود را برسانند اما با وجود محدودیت مزیتی که می‌توانند ایجاد کنند انتقال پیام‌های عمومی و ارتباط گرفتن با همه نوع مخاطب است که به برندینگ بسیار کمک می‌کند.